We have the following information about daily demand for one-pint bottles of organic milk at a convenience store:
<UNTBL><TB>Average daily demand: |
40 bottles |
Standard deviation of daily demand: |
8 bottles |
Order lead time: |
3 days |
Standard deviation of order lead time: |
1.5 days |
Item cost: |
$1.8 per bottle |
Cost to place an order: |
$5 per order |
Yearly holding cost per bottle: |
30% of item cost |
<LL><ITEM><P><INST>a. </INST>What is the economic order quantity? What is the resulting total annual relevant cost?
EOQ=Sqrt ( 2* Annual Demand * Order cost/ Holding Cost) = sqrt(40*365*2*5/0.54)= 520 approx
Holding Cost = 520*1.8*.3/2= $ 140.4
Number of orders = 365*40/520*5=$ 140.4
Product cost = 40*365*1.8=$ 26280
Total Relevant Cost = 26280+ 140.4+ 140.4=$ 26560.8
</P></ITEM><ITEM><P><INST></P></ITEM>
<ITEM><P><INST>bbbb. </INST>Suppose the store is currently ordering six cases of 100 bottles at a time (i.e., the order quantity is 600). How does the annual relevant cost of this policy compare with the cost you obtained in part (a)? Show your work.
Holding Cost = 600*1.8*.3/2= $ 162
Number of orders = 365*40/600*5=$ 122
Product cost = 40*365*1.8=$ 26280
Total Relevant Cost = 26280+ 162+ 122=$ 26563.7
The cost under the current policy is higher than the EOQ cost by $ 3 approx and thus cost is minimum at EOQ. Further, there is no large variation in cost.
c. Suppose the store places an order every time the inventory level drops to 200. What is the probability of no stock-out achieved under this policy?
Probability of No stock out =
Demand during lead time = 40*3* Service Level * 1.5= 120
SD of Daily Demand =8
SD of Lead time demand = 8* Sqrt (3* Service Level * 1.5)* Service Level= 13.86
Value of Service Level= Probability
85.03% Probability that there shall be no stock out.
</P></ITEM>
<ITEM><P><INST>d. Now assume that the store wants to achieve a probability of no stock-out of 99% (z=2.33). </INST>What is the new reorder point? How much of the reorder point consists of safety stock?
Reorder days = 3+ 2.33*1.5= 6.49 Days
Mean Demand during reorder period= 40*6.49= 259.8
Safety Stock= 8*Sqrt(6.49)* 2.33= 47.5
Total Reorder level = 259.8+ 47.5= 307.30
MPOM7103 Assignment: Strategic Decision-Making and Operational Resilience in Petronas Amid Energy Transition
Read MoreMPIB7103 Assignment: Critical Perspectives on International Business Strategies and Regional Integration
Read MoreMPHR7113 Assignment: Strategic HR Analysis of Golden Heritage Café (HRM)
Read MoreTHEA1013 assignment: Theatrical Storytelling: Exploring the Unique Power of the Stage
Read MoreBusiness Strategy Assignment: Strategic Expansion: A Business Outlook
Read MoreGSGM7324 Assignment: Organisational Development and Change Management
Read MorePHY098 LOD 2, C4 Assignment: Mitigating Damage to Electrical Appliances from Lightning Strikes
Read MoreBM070 Business Research Assignment: Business Report Framework for Corporate Development
Read MoreHBET1203 Assignment: Comparing Pronunciation of Selected Words in Text and Reading to Standard British English
Read MoreIdentify key technological challenges affecting e-invoicing adoption in Malaysia.
Read More